10 aplikacji, które ułatwią Ci pracę zdalną

2020 rok był przełomowy pod względem otwarcia pracodawców na możliwość pracy zdalnej. Przez jakiś czas zostaliśmy do niej zmuszeni – i okazało się, że może być całkiem dobrym rozwiązaniem. Wiele firm zdecydowało się umożliwić pracę zdalną swoim pracownikom na stałe (lub w częściowym wymiarze godzin). 

Pod tym względem, rok 2020 nie zaskoczył Localhosta. Od początku działalności pracujemy właśnie w taki sposób – każdy członek zespołu z dogodnego dla siebie miejsca, a dodatkowo – w wybranym samodzielnie przedziale czasowym. Nie mamy fizycznego biura i jesteśmy nastawieni na elastyczność. Pracuje nam się świetnie i jesteśmy zadowoleni z wyników. Siadamy do komputera, żeby zrobić, co jest do zrobienia, zamiast przychodzić do biura, żeby odsiedzieć osiem godzin. Skutkuje to wyższą efektywnością, ponieważ systematyczne calle pozwalają ustalić cele i terminy, a elastyczność wzmacnia efektywność. I każdy ma czas również na życie poza pracą 🙂

Takie rozwiązanie umożliwia nam rozwinięta technologia i Internet. Naszą pracę wspomagają liczne aplikacje – zarówno te służące komunikacji, jak i te do zarządzania projektami. Dziś, przedstawimy subiektywną listę 10 z nich, które sprawiają, że nasza codzienna praca jest efektywna.

Narzędzia do kontaktu

  1. Slack

Chyba najpopularniejsza aplikacja do pracy zdalnej na rynku. Umożliwia bycie z wszystkimi członkami i członkiniami zespołu w kontakcie. Mamy do wyboru prywatne konwersacje oraz tworzenie konkretnych kanałów. W Localhost mamy kanał ogólny, dla wszystkich, a także kilka stworzonych dla poszczególnych działów – marketingowego, technicznego itd.

Dużym plusem Slacka jest to, że dostępny jest również w wersji mobilnej. Dzięki temu, kiedy musimy dopytać o jakiś drobiazg – możemy napisać do każdego szybką wiadomość, na którą będzie w stanie odpisać z poziomu telefonu.

  1. Google Meet

Aplikacji do spotkań wideo jest wiele. My korzystamy akurat z tej – każdy ma do niej dostęp, nie wymaga instalowania aplikacji na komputerze i jest całkowicie bezpłatna. Tworzenie spotkań jest szybkie i intuicyjne.

Podobnie jak Slack, posiada również wersję na telefon, dzięki czemu możemy komunikować się z dowolnego miejsca i w każdej chwili zrobić szybkiego calla, kiedy jest potrzebny – jeśli akurat nie mamy laptopa pod ręką.

Zarządzanie projektami

  1. Jira/Trello

Trello jest wszystkim dość dobrze znane. Chętnie korzystamy z niego w zespole w firmie – ale i indywidualnie, do organizacji własnego życia. Jira to aplikacja bardzo podobna do trello, również prosta w obsłudze. Obydwa programy umożliwiają zarządzanie zadaniami, umieszczanie ich na odpowiednich kartach, takich jak, “do zrobienia”, “w toku” czy “zrobione”, a także nadawanie im priorytetu, czy przypisywanie do danego pracownika. To tylko podstawowe funkcje – obydwie aplikacje mają także szereg tych dodatkowych, które warto przetestować.

  1. Miro

Miro to od jakiegoś czasu podstawowe narzędzie pracy ekipy Localhost. Mapy myśli i wykresy, które tam tworzymy, przypominają te, które rozrysowuje się na białej tablicy podczas spotkań – tych stacjonarnych. W Miro nie ogranicza nas odległość, ani rozmiar kartki. Na tablicy firmowej może dopisać coś zarówno Maria z Lublina, jak i Marcela z Krakowa. I nigdy nie brakuje nam papieru – niektóre mapy myśli są wyjątkowo rozległe. Dlatego chętnie wykorzystujemy ten brak ograniczeń.

  1. Google drive

Zamiast segregatorów w biurze, mamy foldery w chmurze. Google drive to podstawowe narzędzie dla działu social media. Tam tworzymy teksty, dzielimy się do nich dostępem, jesteśmy w stanie w dwie osoby jednocześnie pracować na jednym dokumencie – aby dopracować dany tekst do perfekcji. W folderach na dysku przechowujemy również grafiki do postów i wykorzystujemy, gdy są potrzebne.

Tak jak większość aplikacji, o których tu wspominamy – google drive i dokumenty google również posiadają wersje mobilne. To duża oszczędność czasu, kiedy możemy nawzajem sprawdzać swoje teksty, na przykład jadąc autobusem, czy czekając w kolejce do dentysty. Mobilne wersje aplikacji potrafią zaoszczędzić sporo czasu.

  1. Google calendar

Korzystamy z niego do tworzenia harmonogramu wpisów. Na bloga, instagrama, facebooka – wszystkiego, co jest nam potrzebne i czym się akurat zajmujemy 🙂 Kiedy mamy w takiej dość graficznej formie rozpisane, jaka treść ma być opublikowana danego dnia, dużo łatwiej jest nam planować codzienną pracę. 

Kalendarz google to również doskonałe narzędzie do informowania o swojej dostępności – szczególnie, kiedy w firmie każdy pracuje w nieco innych godzinach. Dzięki temu wiemy, kiedy możemy odezwać się do kogoś, gdy będziemy musieli zrobić coś wspólnie.

  1. Calamari

To ciekawa aplikacja, służąca do zarządzania właśnie dostępnością. Jeszcze z niej nie korzystaliśmy, ale zainteresowała nas na tyle, że prawdopodobnie zdecydujemy się na testy 🙂 Jak piszą autorzy, z jej pomocą można łatwo zarządzać urlopami, zwolnieniami chorobowymi czy pracą zdalną. Calamari monitoruje kiedy i dlaczego kogoś nie ma. Jest to aplikacja płatna – od $1,7 za osobę na miesiąc.

  1. Camscanner

Nie pamiętamy, kiedy ostatnio korzystaliśmy ze standardowego skanera. Jakość camscanner potrafi przewyższyć starsze modele fizycznych urządzeń – wygrywa także szybkością działania i intuicyjnością. Dzięki niej zeskanujesz umowę, czy inny niezbędny dokument w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca. Wystarczy, że masz pod ręką telefon. Aplikacja w wersji podstawowej jest bezpłatna.

  1. Github

Githuba zna zapewne większość programistów. Można go określić jako “magazyn kodu”. To hostingowy serwis internetowy przeznaczony dla projektów programistycznych, w którym nad jednym projektem może pracować więcej koderów – z różnych miejsc. 

Najczęściej wykorzystywane funkcjonalności witryny to tworzenie prywatnych plików, publicznych plików dostępnych dla każdego, a także dzielenie się plikami z innymi użytkownikami. Można za jego pomocą przesyłać portfolio, czy nadzorować pracę nad kodem. Programiści mogą się pochwalić kodem, a także pomóc osobom, które potrzebują pomocy z projektem. 

Sporym plusem githuba jest fakt, że pozwala zobaczyć poprzednie wersje aplikacji. Jeżeli napotkamy jakiś poważny problem – i tak będziemy w stanie powrócić do ostatnio działającej wersji aplikacji. 

  1.  Figma 

“Figma łączy wszystkich w procesie projektowania, dzięki czemu zespoły mogą szybciej dostarczać lepsze produkty.” – pisze producent aplikacji na swojej stronie. I jest to w zasadzie kwintesencja tego narzędzia.

Aplikacja służy do zarządzania projektami graficznymi. Jest darmowa dla małych zespołów i można korzystać z niej za pomocą przeglądarki. Figma, to obok githuba najczęściej używane narzędzie przez nasz zespół.

Podsumowując – praca zdalna wymaga dobrego zaplecza technicznego. Na szczęście, dzisiaj większość z nas ma do niego dostęp – zupełnie za darmo. Podstawowe aplikacje, takie jak slack, google meet, czy trello umożliwiają pracę z dowolnego miejsca na ziemi w dowolnych rozmiarów zespole – bez generowania dodatkowych kosztów. Za niektóre dodatkowe aplikacje warto dopłacić – aby zapewnić sobie wyższy komfort pracy – tak zrobiliśmy na przykład z miro, które ułatwia nam komunikację i kontrolę procesów. To lista najciekawszych i najbardziej użytecznych naszym zdaniem aplikacji. Większość z nich jest dość znana – nie bez powodu. Takie perełki jak slack, czy kalendarz google są niezawodne w pracy zdalnej – czasami to, co dobrze znane właśnie najbardziej pomocne 🙂 

Napisz do nas i zyskaj niezobowiązującą wycenę swojego projektu!

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Ul. Hugo Kołłątaja 6/3, 20-006 Lublin

Numer telefonu

+48) 535 000 959

Mapa