Automatyzacja mailingu

 • Część twojej pracy polega na obsłudze newslettera? 
 • Myślisz nad rozpoczęciem mailingu dla Twojej działalności?
 • Chcesz dowiedzieć się, jak robić to sprawniej?

Ten artykuł jest dla Ciebie!

MailerLite – co to jest, jak działa i czy warto?

Mailerlite, jak możesz się domyślić, to narzędzie służące do obsługi i automatyzacji newslettera.

Automatyzacja w MailerLite wygląda bardzo podobnie jak dowolny algorytm. Jeśli rozumiesz schemat blokowy, czyli przedstawienie kolejnych czynności w algorytmie – zrozumiesz także jak można zautomatyzować mailing. W dużym skrócie: w schemacie blokowym każda akcja to jeden blok i mamy możliwość rozdzielenia procesu na “podprocesy” zależnie od wpisanego warunku (np. jeżeli człowiek jest pełnoletni to idź w podproces pełnoletni, w przeciwnym wypadku idź w podproces niepełnoletni).

W schemacie mamy bloki, a w MailerLite są kroki. Mamy 4 typy kroków:

 • Email – wyślij email do osób przypisanych do tej automatyzacji;
 • Delay – opóźnij działanie programu do wyznaczonego momentu i a po zakończeniu opóźnienia wywołaj kolejny krok;
 • Condition – warunek, czyli jeżeli użytkownik otworzył mail, to ma wykonać się jakiś podproces (mailerlite pozwala na otrzymanie takich informacji jak np. czy użytkownik otworzył maila, czy użytkownik kliknął w link w mailu);
 • Action – w tym kroku możemy m. in. dodać użytkownika do danej grupy, zmienić o nim informacje, a także usunąć go z listy subskrybentów newslettera.

Omówmy jeszcze przykładową automatyzację:

Gdy użytkownik uzupełni formularz do newslettera na stronie, to dodajemy go do pierwszej automatyzacji. Czekamy dwa dni i wtedy wysyłamy mu pierwszego maila. Czekamy potem 3 dni aby dowiedzieć się dwóch rzeczy: czy użytkownik otworzył mail i czy kliknął w link w nim. Jeżeli użytkownik nie otworzył maila w ogóle, możemy wysłać mu drugiego z przypomnieniem i powtórzyć proces z poprzedniego kroku (sprawdzenie aktywności użytkownika). 

Gdy mail został otwarty, możemy dopisać użytkownika do kolejnej automatyzacji związanej z kolejnym tygodniem, a jeżeli również kliknął w link to możemy dopisać do jego profilu, że jest bardziej zainteresowany.

Plusy MailerLite

 • Korzystając z tego narzędzia możemy przygotować newsletter na cały miesiąc w jeden dzień i zająć się innymi sprawami.
 • Narzędzie to również jest pomocne deweloperom dlatego, że można ustawić aby z każdą zmianą użytkownika wysyłana była informacja o zmianie do serwera.
 • Możemy dzięki niemu zdobyć również cenne marketingowo informacje o zachowaniu użytkownika – sprawdzić, czy klika w linki.

Minusy MailerLite

 • Kiedy automatyzacja zawiera dużo warunków łatwo się w niej pogubić, ponieważ zagnieżdżenia zabierają dużo miejsca na stronie. 
 • Kolejnym problemem jest to, że warunki nie są sprawdzane podczas wykonywania akcji przez użytkownika (czyli np. oczekujemy że użytkownik otworzy mail i zaraz po otwarciu maila wyślemy mu kolejny), tylko są sprawdzane po wyznaczonym czasie, przykład – wysyłamy maila we wtorek o 10.00 i informacje o powodzeniu maila otrzymamy dopiero w czwartek wieczorem.

Warto dodać, że MailerLite jest narzędziem darmowym dla pierwszego tysiąca kontaktów. Ograniczenia wersji darmowej pozwalają na wysłanie maksymalnie 12 tysięcy maili w miesiącu.  Aby dodać do listy mailingowej więcej osób należy wykupić subskrypcję. Cennik znajdziesz TUTAJ.

Napisz do nas i zyskaj niezobowiązującą wycenę swojego projektu!

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Ul. Hugo Kołłątaja 6/3, 20-006 Lublin

Numer telefonu

+48) 535 000 959

Mapa