Chcesz sprzedawać online? Oto 4 rzeczy, o które musisz zadbać na samym początku!

E-commerce jest jedną z branż, które najbardziej zyskały na pandemii i lockdownie. Jak wynika z raportu Shoppera, w marcu 2020 roku, zainteresowanie otwarciem sklepu internetowego (jedynie na tej platformie), wzrosło o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim!

Zakupy online nie są jednak domeną wyłącznie pandemicznych czasów – już wcześniej wielu z nas wolało wygodę, kompleksowość i niższe ceny, co gwarantują w wielu przypadkach zakupy online. Branża e-commerce rozwija się z powodu nowych nawyków konsumentów.

Warto rozważyć sprzedaż online. Zapewnia zazwyczaj znacznie większy zysk niż działanie stacjonarne, a także bezpieczeństwo i stabilność w przypadku wydarzeń takich jak te, z którymi mamy do czynienia niemalże od początku 2020 roku.

Chcesz sprzedawać online? Poniżej przedstawiamy cztery aspekty, które są według nas kluczowe na samym początku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak stworzyć dobrze prosperujący sklep internetowy!

Biznesplan

Punktem wyjścia są Twoje cele biznesowe. Musisz wiedzieć co chcesz sprzedawać, co zamierzasz osiągnąć i jakim budżetem na początek dysponujesz. 

Zastanów się, czy będziesz korzystać z usług hurtowni, czy potrzebujesz pomieszczenia na przechowywanie towarów, czy może wolisz postawić na model dropshippingowy? 

Określ misję swojej działalności gospodarczej, a także jej wizję, czyli to, jak widzisz rozwój swojej firmy w przyszłości. Skup się także na celach. 

Jakie cele należy ustalić?

 • ekonomiczne, takie jak zysk i rentowność; 
 • finansowe (na przykład płynność finansową);
 • rynkowe (jak chociażby procentowy udział w rynku);
 • pozaekonomiczne, czyli socjalne – takie jak bezpieczeństwo, czy satysfakcja z pracy;
 • związane z władzą i prestiżem (na przykład wizerunek, wpływ społeczny).

Świadomość konkurencji

Nawet jeśli zdecydujesz się na działalność w sektorze dość niszowym – najprawdopodobniej będziesz walczyć o klientów z konkurencją. Ważne jest, aby już na samym początku mieć świadomość, z kim będziesz dzielić rynek. Zastanów się:

 • Ile firm sprzedaje podobne produkty bądź usługi? 
 • Na jaką skalę działają?
 • Jakie oferują ceny?
 • Czy ich produkty są dobrej jakości? 

Zbierz jak najwięcej informacji o potencjalnej konkurencji. Porządny research to podstawa.

Wybór platformy lub software house’u

W tym momencie masz dwie podstawowe opcje. Korzystanie z platformy sprzedażowej lub z usług software house’u, który stworzy Twoją własną witrynę.

Gotowe rozwiązania proponowane przez właścicieli platform online są tanie – ale niestety nie są dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Poważniejsze biznesy szybko rezygnują z takiej opcji i przenoszą się na własne witryny. Jaki jest problem z tymi serwisami?

 • Ograniczenia – mimo możliwości doboru wielu szablonów i dodatków – nie jesteś w stanie stworzyć witryny dopasowanej dokładnie pod Twój produkt. A to właśnie on powinien determinować wygląd i działanie strony internetowej.
 • Brak możliwości dodania własnych wtyczek, automatyzacji – musisz korzystać z tego, co oferuje platforma. Nie jesteś w stanie dodać swoich customowych rozwiązań, co jest sporym problemem.
 • Działanie – takie sklepy są wolniejsze niż te, które przygotowują dobre software house’y. Klienci lubią sprawne serwisy i bezproblemowy zakup.
 • Słaba personalizacja – ciężko na szablonie stworzyć atrakcyjnie wyglądający sklep, który zachęca do zakupu, kiedy oferujesz ograniczoną liczbę produktów. Software house daje Ci możliwość stworzenia witryny skrojonej pod Twój produkt i przedstawienie wszelkich informacji na jego temat, umożliwia także lepszą narrację zachęcającą do zakupu. To produkt, bądź produkty, powinny determinować layout i funkcjonalność witryny. 

Na tym etapie warto zastanowić się, jakie funkcjonalności i integracje miałyby pojawić się w twoim sklepie. Kiedy korzystasz z usług software house’u – możesz otrzymać rozwiązania skrojone specjalnie pod Twój sklep – aby maksymalnie usprawnić jego obsługę – zarówno po stronie klienta, jak i Twojej. Kliknij TUTAJ aby dowiedzieć się o co pytamy, kiedy tworzymy spersonalizowane rozwiązania.

Bezpieczeństwo

Ostatnia, kluczowa kwestia, którą omawiamy w dzisiejszym artykule. Bezpieczeństwo w e-commerce to temat rzeka, postaramy się jednak przedstawić Ci tutaj najważniejsze kwestie i pokazać kierunek, w którym warto się poruszać.

Koniecznie zadbaj o:

 • czytelną politykę prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu;
 • korzystanie z bezpiecznego serwera;
 • bezpieczeństwo danych klientów (ten temat poruszamy również TUTAJ).

Wiesz już, jak zabrać się za rozpoczęcie działalności online? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi dowiedziałeś/aś się na temat początków w e-commerce. Temat jest jednak bardzo rozległy, jeśli więc masz jakieś pytania dotyczące rozpoczęcia sprzedaży online – chętnie na nie odpowiemy! Zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego 🙂

Napisz do nas i zyskaj niezobowiązującą wycenę swojego projektu!

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Ul. Hugo Kołłątaja 6/3, 20-006 Lublin

Numer telefonu

+48) 535 000 959

Mapa