Czego nie robić w ecommerce? 7 grzechów głównych

Potencjalny sukces może szybko zmienić się w e-commerce’ową porażkę. Jak uniknąć takiego obrotu spraw? Uważaj na te błędy – wydają się drobiazgami, a mogą zniweczyć potencjał wchodzącego biznesu internetowego.

Jakie więc potencjalne przeoczenia czyhają na dobrze prosperujący biznes e-commerce?

1. Mało intuicyjna strona internetowa i brak dostosowania do urządzeń mobilnych.

Wygoda jest niezwykle ważna dla użytkowników internetu. Firmy prześcigają się w wyścigu o najbardziej intuicyjne rozwiązania. Jeśli Ty tego nie robisz – powinieneś być świadomy, że wkrótce pozostaniesz na szarym końcu tego wyścigu o klienta.

Strona powinna być maksymalnie prosta w obsłudze, tak, aby osoba, która znalazła się na niej pierwszy raz, nie miała problemu ze zorientowaniem się. A co za tym idzie – aby dokonała zakupu.

Warto mieć na uwadze, że w 2020 roku zakupów online za pomocą smartfona przynajmniej raz dokonało aż 73% badanych internautów. Są to liczby, których nie należy ignorować. Strona internetowa powinna być dostosowana do potrzeb konsumentów preferujących urządzenia mobilne.

2. Niewygodny proces rejestracji, a także sama jego konieczność

Jeśli coś trwa zbyt długo – konsument zniechęca się i rezygnuje. Zastanów się – czy rejestracja w Twoim sklepie internetowym jest maksymalnie uproszczona? Czy formularz zawiera wyłącznie niezbędne pytania? Postaraj się ograniczyć do niezbędnego minimum, aby usprawnić proces rejestracji i zakupów.

Warto umożliwić potencjalnym klientom zakup bez rejestracji – wiele osób rezygnuje z dokonania zamówienia, kiedy musi założyć konto. Szkoda stracić ich zainteresowanie. Jeśli nie kupią produktu bez rejestracji u Ciebie – trafią do konkurencji, która umożliwia taki zakup.

3. Brak newslettera

Newsletter to wciąż jeszcze niedoceniane narzędzie w e-commerce. Wiele sklepów zapomina o tym elemencie, lub uznaje go za niepotrzebny dodatek nie warty zachodu i wydatków związanych z jego tworzeniem.

Regularny kontakt mailowy z klientem jest jednak grą wartą świeczki – newsletter umożliwia uzyskanie informacji na temat klientów. Należy pamiętać również o tym, że do newslettera trzeba się zapisać i można z niego zrezygnować – więc jego odbiorcy, to osoby, które faktycznie chcą nimi być. Warto więc wykorzystać możliwość powiadamiania swoich klientów o aktualnych ofertach, nowościach i promocjach – szczególnie, gdy wykazali zainteresowanie, dołączając do listy mailingowej.

Jeśli zabieramy się za tworzenie newslettera, warto skupić się na szacie graficznej. Czarny, niesformatowany tekst na pustej białej stronie nie jest najlepszym bodźcem do zakupu czegokolwiek. Spróbuj skorzystać z programów graficznych – lub wsparcia grafika.

4. Brak możliwości konsultacji

Aby klient poczuł się pewnie i chętnie skorzystał z Twoich usług – daj mu szansę utwierdzić się w przekonaniu, że jest to słuszny wybór. Możliwość konsultacji i dopytania o dany produkt jest ważna dla wielu użytkowników. Zamieść dane kontaktowe w widocznym miejscu.

Lepszym efektem będzie jednak pójście o krok dalej i stworzenie chatbota, co staje się ostatnio standardem w większości sklepów internetowych. Oszczędzasz czas – bo wiele wątpliwości klientów można rozwiać właśnie za pomocą gotowych wiadomości. Trafią wtedy do Ciebie tylko pytania bardziej złożone – będziesz mógł więc sprawniej na nie odpowiedzieć, budując dobry wizerunek marki.

5. Słaba wyszukiwarka

Jeśli szukasz konkretnego produktu w konkretnym sklepie, wiesz, jak ważna jest dobra wyszukiwarka, która pozwala znaleźć interesującą nas pozycję. 

W wielu sklepach wyszukiwarka jest niestety mało widoczna, na przykład poprzez niewielki kontrast z tłem. Problemem jest także sytuacja, w której znajduje się w innym miejscu niż na górze strony. To standard, który stosuje większość witryn i do którego konsument jest przyzwyczajony.

Dodatkowo, wszyscy wiemy doskonale, jak irytujące są wyszukiwarki, które nie poprawiają błędów i nie obsługują synonimów. Wiele razy nie pamiętamy nazwy produktu i wyszukiwarka podpowiada nam, o co może chodzić – bądź proponuje produkty o podobnej nazwie. Jeszcze lepiej jest, gdy pokazują rekomendacje po wpisaniu kilku pierwszych liter. Warto zadbać o to, aby ta na Twojej stronie również była tak pomocna.

6. Wolno działająca strona

Wolno działająca strona działa podobnie jak niewygodna dla użytkownika. Twój potencjalny klient szybko się zniechęci, jeśli będzie czekał zbyt długo na załadowanie oferty i wybierze zakup u konkurencji.

Szybkość działania strony jest istotna nie tylko w kontekście doświadczenia użytkownika. Wyszukiwarka google również preferuje szybko działające strony – co wpływa na ich pozycję w wynikach wyszukiwania. Zalecenie od ekspertów Google to doprowadzenie do stanu, w którym witryna ładuje się nie dłużej niż trzy sekundy.

7. Ograniczenie się wyłącznie do dużych zmian 

Zadowolony ze stworzenia sklepu możesz założyć, że wszystko jest gotowe. Przejrzysty interfejs, szybko działająca witryna, wygodna wyszukiwarka – więc stroną nie trzeba się zajmować przez kolejnych 10 lat.

Niestety, wiele osób związanych z e-commerce ma takie myślenie – wystarczy zapłacić raz i mamy spokój, bo strona działa. Dlaczego takie myślenie nie jest słuszne?

Niewielkie zmiany należy wprowadzać regularnie, aby unikać gwałtownych zmian co kilka lat – dezorientują one bowiem klienta. Klient potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do stopniowo zmieniającego się szablonu strony. Warto jako przykład spojrzeć na stronę amazona.

Jest to również oszczędność finansowa – drobne zmiany kosztują znacznie mniej, niż zmiana całej strony co kilka lat.

Podsumowanie

Istnieje wiele potencjalnych błędów, które możesz popełnić w swojej działalności e-commerce – niezależnie od tego, czy jesteś w branży już od dłuższego czasu, czy też dopiero zaczynasz. Jak uniknąć porażki? Zerkaj od czasu do czasu na tę listę i traktuj wymienione tutaj punkty, jako 7 grzechów głównych e-commerce – i się ich wystrzegaj. Dbaj o komfort klienta i dobry kontakt, pamiętaj również o stopniowym wprowadzaniu zmian. Zatroszcz się także o szybko działającą witrynę. I nigdy więcej nie trać klientów na rzecz konkurencji.

Napisz do nas i zyskaj niezobowiązującą wycenę swojego projektu!

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Ul. Hugo Kołłątaja 6/3, 20-006 Lublin

Numer telefonu

+48) 535 000 959

Mapa