Jak zaoszczędziliśmy 10 godzin pracy jedną automatyzacją? #realizacjelocalhost

W Localhost Software House tworzymy nie tylko wtyczki, ale i inne rozwiązania automatyzacyjne – na przykład aplikacje. Inspiracją do stworzenia takich usprawnień są rzeczywiste procesy, unikalne dla każdego biznesu. 

Każda firma mierzy się z innymi wyzwaniami, dlatego tak ważne jest dla nas, aby tworzyć spersonalizowane rozwiązania. Tym razem chcieliśmy stworzyć aplikację, która będzie samodzielnie generować etykiety na cateringowe pudełka z daniami.

Jaki był cel automatyzacji?

Naszym założeniem było stworzenie narzędzia w arkuszach google. Rozwiązanie, które otrzymaliśmy, pozwala zautomatyzować powtarzające się czynności. 

Napisana przez nas aplikacja nie tylko automatycznie generuje etykiety na pudełka, ale także dodaje do excela informacje o nowym kliencie – na podstawie uzupełnionej przez niego ankiety google.

Jak przebiegało tworzenie aplikacji?

Przez proces tworzenia rozwiązania, przeprowadzi Was krok po kroku Adam, który zajmował się tym projektem. Dla maksymalnej przejrzystości, rozpisaliśmy proces działania w punktach 🙂

Etap 1. Zbieranie potrzebnych informacji.

W tym wypadku zacząć trzeba było od przeczytania dokumentacji o możliwościach arkusza google i sprawdzenia, co właściwie się da z niego wyciągnąć. Wielu funkcjonalności tego programu nie wykorzystujemy na co dzień i nie mamy ich świadomości.

Etap 2. Szukanie biblioteki.

A dokładniej – szukanie biblioteki, która udostępnia możliwość dynamicznego tworzenia pdf’a, odpowiedniego dla etykiet. Dynamiczne tworzenie odbywa się prawidłowo, niezależnie od tego jakie dane zostaną wprowadzone. Dzięki temu program jest elastyczny wobec odpowiedzi klienta.

Etap 3. Tworzenie algorytmu.

Po zebraniu podstawowych danych, nadszedł czas na stworzenie algorytmu do rozdzielania dań na poszczególne pudełka cateringowe (klient przyjmuje tylko pudełka z ilością 4,6,7 bądź 30 dań). 

Etap 4. Excel i algorytm.

Przygotowałem również niestandardowe skrypty w excelu, po to, aby połączył się z serwerem, w którym wszystkim operujemy. Dzięki temu niezbędne dane znajdują się tam, gdzie są potrzebne.

Kolejnym krokiem było stworzenie algorytmu do przygotowania danych, które są umieszczane w dynamicznie generowanym pdf’ie.

Etap 5. Testy.

Wstępna wersja aplikacji jest już gotowa – teraz czas na jej testowanie i naprawę błędów, które się pojawiły. Po testach i zmianach wysyłamy do klienta filmik z pierwszą wersją aplikacji.

Etap 6. Refaktoryzacja kodu.

Refaktoryzacja kodu, czyli rozdzielenie poszczególnych logik na różne pliki i otypowanie zmiennych.

Na tym etapie zwykle przygotowujemy dodatkowe, istotne funkcjonalności. Tym razem były to możliwości modyfikowania pudełek dla danego klienta w wyznaczonej komórce w excelu (przyda się to w sytuacji, gdy np. klient będzie chciał otrzymać dania tylko w pudełkach o ilości 6 i 7 dań).

Etap 7. Ankieta.

I przechodzimy do ostatniego etapu. To stworzenie ankiety, która zawiera pola dotyczące głównych informacji o kliencie i wszystkie dania. Ma to na celu wskazanie przez klienta jakie dania go interesują i w jakich ilościach. Po wysłaniu ankiety dane wysyłają się do serwera, gdzie odbywa się przygotowanie danych z formularza do wysłania do excela. Finalnie następuje umieszczenie nowego klienta w excelu bądź zauktalizowanie danych o stworzonym już kliencie.

Tak samo jak wtyczki, których opisami dzieliliśmy się z Wami w ostatnich tygodniach, również to rozwiązanie ma na celu przede wszystkim automatyzację powtarzających się czynności. Dzięki skryptowi, który stworzyliśmy, etykiety na pudełka generują się same, praktycznie bez naszej ingerencji. Zaoszczędziło to naszemu klientowi około 10 godzin pracy tygodniowo! 


Masz wrażenie, że też marnujesz czas na rzeczy, które można zautomatyzować? Porozmawiajmy o tym – i spróbujmy wspólnie znaleźć rozwiązanie, które pomoże usprawnić działanie Twojego biznesu. Aby się z nami skontaktować, skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Napisz do nas i zyskaj niezobowiązującą wycenę swojego projektu!

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Ul. Hugo Kołłątaja 6/3, 20-006 Lublin

Numer telefonu

+48) 535 000 959

Mapa